Comicon 2024 program, events of the individual days

Article contents

Little is missing Naples Comicon 2024 edition. program has finally been baked and, obviously, is extremely full of activities and events of all kinds. Let's try to organize things and understand what awaits us on the individual days of this fair.

Comicon program of April 25, 2024

Comics

  • The story I never drew – Maicol & Mirko in VR, Warpzone (Mediterranean Theatre)
  • Napul3 VR, Warpzone (Mediterranean Theatre)
  • Image Authors Association presents: How do you create a Graphic Novel? with Tito Faraci and Davide Costa, 11:00 – 11:45, Sala Andrea Pazienza
  • Metahuman cases: psychiatric representations with Francesco Marcantonini, Enrico Vassallo, Alessandro Vitti, Giulio Rincione and Roberto Arduini, 11:00 – 12:00, Sala Dino De Matteo
  • RING WINX – Denis Agostinelli vs Paolo Frattesi with Denis Agostinelli, Paolo Frattesi and Nicole Senpai, 11:00 – 12:00, Ring Comicon
  • Hugo Pratt and the legacy of adventure with Igort and Milo Manara, 12:00 – 13:00, Sala Andrea Pazienza
  • The Scribbler's Living Room – the irreverent talk show with Fabio Celoni, 12:00 – 13:00, Sala Dino De Matteo
  • Talk Show with Katsuya Iwamuro with Katsuya Iwamuro and TimeWalker, 12:00 – 13:00, Sala Italia
  • SIO presents: Johnnyfer Jaypegg and the treasure of colorful edible aliens with Sio and Davide “Dado” Caporali, 13pm – 00pm, Sala Andrea Pazienza
  • Tolkien: “other minds and other hands” with Fabio Celoni, 13pm – 00pm, Sala Dino De Matteo
  • Cinema and animation in Naples. Production experiences and new development strategies with Dario Sansone, 14pm – 00pm, Sala Dino De Matteo
  • The world of Sensei Manga. Great titles and new licenses with Michele Mari and Le Tsundoku, 14pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • Edizioni BD presents: The diva, the future, the dream, the dominion with Simone Pace, Flavia Scuderi, Alessandro Q. Ferrari, Marco Quadri and Luana Vecchio, 15pm – 00pm, Sala Dino De Matteo
  • Casty's new blockbuster on "Mickey Mouse" with Casty and Marco Nucci, 15pm - 00pm, Sala Andrea Pazienza
  • Dark Visions. The horror art of Daniele Serra with Daniele Serra, 16pm – 00pm, Sala Andrea Pazienza
  • Beyond the Liminal Space with Simone Di Meo and Mattia De Iulis, 17pm – 00pm, Sala Andrea Pazienza
  • The Battle of Pavia. The Capodimonte tapestries become a comic!, 17pm – 30pm, Sala Dino De Matteo
  • Blood, sweat and muscles with Tanino Liberatore, Glenn Fabry and Maurizio Rosenzweig, 17pm – 45pm, Sala Andrea Pazienza

Videogame

  • UNIVERSITY ESPORTS SHOWMATCH, 11:00 – 14:00, Hyperstage
  • Tips Game Design: Preparation for the Game Jam with Dario Massa, 12:00 – 13:00, Workshop Area
  • How an animated short is born: La Bottega degli Amici Imaginari, 14pm – 00pm, Workshop Area
  • From indie to double A. The evolution of the Italian gaming industry with Marco Ponte, Dario Massa and Davide Mancini, 14pm – 00pm, Hyperstage
  • Space games: beyond the final frontier with Luca Perri, Paolo Nespoli and Adrian Fartade, 15pm – 00pm, Hyperstage
  • Creating a realistic character for video games, 16pm – 00pm, Workshop Area
  • Giving voice to video games: localization, dubbing and artificial intelligence with Alex Polidori, Manuel Meli, Massimo Triggiani, Beatrice Ceruti and Andrea “Dek” De Cunto, 17pm – 00pm, Hyperstage

Cinema and TV series

  • Neurocinema, Warpzone (Mediterranean Theatre)
  • Alex Polidori – The voice is a superpower with Alex Polidori, 11:00 – 11:45, Sala Italia
  • AVAMAT – Shorts, 12:00 – 13:00, Sala Arte7 (Mediterranean Theatre)
  • Bodies Outside the Norm: Revolution and Narration in Visual Art with Fumettibrutti and Licia Troisi, 13pm – 00pm, Sala Italia
  • GEN-S. The creativity of the subculture generation transforms the new mainstream with ArteSettima and Domenico Manno, 13pm – 00pm, Sala Arte13 (Teatro Mediterraneo)
  • Doctor Who: the Doctor is not in with ArteSettima, 14pm – 00pm, Sala Italia
  • Italian Animation today, 14pm – 15pm, Sala Arte16 (Mediterranean Theatre)
  • Slim Dogs – The science of Fallout – Live with Slim Dogs and Luca Perri, 17pm – 30pm, Sala Italia
  • Metropolis Fritz Lang's Masterpiece with live music with Victorlaszlo88 and ArteSettima, 18pm – 30pm, Auditorium (Teatro Mediterraneo)

Game

  • Playing in crime, interview with crime, 10 – 30, Sala Mordor
  • How to create a universe and play in it!, 11am – 30pm, Sala Mordor
  • MASTER IN MASTERCLASS: how to master a one shot or a campaign with Nicola De Gobbis, 11:00 – 12:00, Megadungeon (Game Area)
  • History of the RPG: Evolution and Cornerstones of the Role-playing Game with Nicola De Gobbis, 13pm – 00pm, Sala Mordor
  • Role Play Ring – Session at Lilblin: “A not so secret mission” with David Chevalier, Anna Manna, Davide Masella and Massimo Triggiani, 14pm – 00pm, Ring Comicon
  • How to invent a best-selling game with Andrea Angiolino, 14pm – 30pm, Sala Mordor
  • MASTER IN MASTERCLASS: Five Room Dungeon with Andrea Rossi, 15:00 pm – 16:00 pm, Megadungeon (Game Area)
  • Role-playing game: Plague: 1348 with Nicola De Gobbis, 15pm – 00pm, Megadungeon (Game Area)
  • Game design: legends compared with Frank Mentzer and Andrea Angiolino, 17pm – 00pm, Sala Mordor
  • Play the story of D&D: White Box (Blackmoor) with Andrea Rossi, 17pm – 00pm, Megadungeon (Game Area)
  • Role Play: Lilblin, Caravan Bivouac Ambush, 17pm – 00pm, Megadungeon (Play Area)
  • Role Play: Lilblin, Down the Hill, 17pm – 00pm, Megadungeon (Play Area)
  • Role playing: Lilblin, the challenge to Sputazzi, 17pm – 00pm, Megadungeon (Game Area)
  • Role Play: Lilblin, Fear of Water, 17pm – 00pm, Megadungeon (Play Area)
  • Roleplay: Lilblin, a not-so-secret mission with David Chevalier, 17:00 – 19:00 pm, Megadungeon (Game Area)
  • Beyond Gaming: Collecting and Investing in Trading Card Games with Federic, Davide Masella and Claudio Di Biagio, 18pm – 00pm, Sala Mordor

Asian

  • Showcases! Liang Azha at Comicon with Liang Azha and Le Tsundoku, 11:00 – 11:50, Hiroba Meeting Room
  • Cricut Maker, the new frontier of Cosplay with Jenny Desu, 12:00 – 12:50, Hiroba Meeting Room
  • Talk Show with Katsuya Iwamuro with Katsuya Iwamuro and TimeWalker, 12:00 – 13:00, Sala Italia
  • Love in the time of manga. The stories that make the heart beat are back! with GiapCult! and Le Tsundoku, 13pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • The martial arts of the Japanese samurai: demonstration, 13pm – 00pm, Music Dojo
  • Idol Stage: Asian Showcase, 14pm – 00pm, Music Dojo
  • The world of Sensei Manga. Great titles and new licenses with Michele Mari and Le Tsundoku, 14pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • From TV to streaming: Japanese animation between yesterday and today, 15pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • Panini Comics presents: Jujutsu Kaisen. Modernity and tradition in contemporary Japan with Sommobuta, 16pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • Asian BL dramas, from Korea to Japan and Thailand, 17pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • The different nuances of the autobiographical manga, 18pm – 00pm, Hiroba Meeting Room

Music

  • K-Pop Crew Battle Festival, 13pm – 30pm, Main Stage (Arena Flegrea)
  • K-Pop Battle Fest solo, 15pm – 00pm, Music Dojo
  • Princess Remixed with Princess Remixed, 15pm – 00pm, Main Stage (Arena Flegrea)
  • CDA Cartoon Cover Band with CdA – Cartoon Rock Band, 16:00 – 17:00, Main Stage (Arena Flegrea)
  • Yukka, J-Pop singer from Hyogo with Yukka, 16pm – 00pm, Music Dojo
  • Choreographing with Ely! with Ely, 17pm – 00pm, Music Dojo
  • Giorgio Vanni with Giorgio Vanni and Sio, 17pm – 30pm, Main Stage (Arena Flegrea)
  • Teen Forever Fiesta teasing, 18pm – 00pm, Music Dojo

Cosplay

  • Talk with Stylouz with Stylouz, 12:00 – 12:50, Music Dojo

Kids

  • LEGO® Brickout, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Avengers Academy Cosplay Italy, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Napoli Eagles Table Football Club, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Color with Garfield, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Escape Room Marano, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Escape Room Museum of the Impossible, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Play with iSearch, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Lulu the Storyteller with Giada Signorini, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • IF – Gli Amici Imaginari, from 16 May at the cinema, 10am – 30pm, Kids Area
  • Let's invent a character!, 11:00 – 11:50, Sala Wow
  • Speed ​​Building with LEGO, 11:00 – 11:50, Kids Colourbook Workshop Area
  • Fumettogame: Gaz and the chicken in boots, 12 – 00, Sala Wow
  • Junior drawing workshop “Designers of characters and fantastic worlds”, 12 – 00, Kids Colourbook Workshop Area
  • Legendary Astrid with Fabrice Parme, 14pm – 00pm, Sala Wow
  • Speed ​​Bricking with LEGO, 14pm – 00pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • Creative Drawing Workshop “Paper Stories”, 15pm – 00pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • Slime workshop with Iolanda Sweets with Iolanda Sweets, 15pm – 00pm, Sala Wow
  • Chanbara: sword fight like a samurai, 15pm – 30pm, Kids Area
  • Play with Spongebob, 16pm – 00pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • The Adventures of Tybalt the Kobold, 16pm – 00pm, Wow Room
  • Give color to Kawaii characters with Colourbook!, 17pm – 30pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • Paint your shopping bag!, 17pm – 00pm, Sala Wow
  • Little stories by Miguel Tanco, Fatatrac, 18pm – 00pm, Sala Wow

Urban

  • Bounce, the alternative rap by C. Revo from Nuova Scena (Netflix), 12 – 30, Sala Urban Talk (Arena Flegrea)
  • Football and urban art, presentation of the zines L'Urlo del Ciuccio and Monotheistic Religion, 16pm – 00pm, Urban Talk Room (Arena Flegrea)
  • Sneakers and modern craftsmanship, 17pm – 00pm, Urban Talk Room (Arena Flegrea)

Comicon program of April 26, 2024

Comics

  • The story I never drew – Maicol & Mirko in VR, Warpzone (Mediterranean Theatre)
  • Napul3 VR, Warpzone (Mediterranean Theatre)
  • Training course – Order of Journalists of Campania with Casty and Lorenzo Palloni, 10 – 30, Sala Andrea Pazienza
  • Image Authors Association presents: “Cartoonist or illustrator? Choose your career!” with Gianluca Garofalo and Simone Di Meo, 11:00 – 12:00, Sala Dino De Matteo
  • SaldaPress: news and previews for the next few months of 2024, 12:00 – 13:00, Sala Dino De Matteo
  • From speciesism to “Darwin's incident” with Shun Umezawa, 14pm – 00pm, Sala Andrea Pazienza
  • Elodie meets Manara with Elodie and Milo Manara, 14pm – 00pm, Auditorium (Teatro Mediterraneo)
  • Igort presents: 5 possible routes of contemporary comics with Cammamoro, Igort, Elene Usdin, Wamu and James Harvey, 15pm – 00pm, Sala Dino De Matteo
  • Panini Comics presents: Italians do it better – A Marvel Celebration with John Romita Jr. and Claudio Castellini, 15:00 pm – 16:00 pm, Sala Andrea Pazienza
  • RING – Sio vs Dado with Sio, Davide “Dado” Caporali and Tito Faraci, 15pm – 00pm, Ring Comicon
  • Live Drawing Minami Seira! with Seira (弥南せいら) Minami, 16pm – 00pm, Sala Andrea Pazienza
  • Patience, another podcast. The life of Paz, modern Caravaggio, in an unpublished radio drama, 16pm – 00pm, Sala Arte17 (Mediterranean Theatre)
  • Rok 'n' Roll – Discovering the fantastic worlds of Wes Craig with Wes Craig and Simone Di Meo, 17pm – 00pm, Sala Andrea Pazienza
  • Image Authors Association presents: building success, the strategies of Fumettibrutti with Fumettibrutti, 17pm – 45pm, Sala Andrea Pazienza
  • Little Bastards – Growing up and fighting in a world of infamous adults with Riccardo Farina and Giuseppe Grossi, 17pm – 45pm, Sala Dino De Matteo

Videogame

  • Game Changers Italy Showmatch, 10:00 – 14:00, Hyperstage
  • History of video games: how teaching has changed from the 80s to today, 12:00 – 13:00, Workshop Area (Videogames)
  • Yasumi Matsuno: A life in game with Yasumi Matsuno and Richter, 14pm – 00pm, Hyperstage
  • No bounders: gaming between psychology, therapy, accessibility with Nennella Esposito, Axel Fox, Jessica Podda and Anna Manna, 15pm – 00pm, Hyperstage
  • Developing a video game costs money: how to raise funds, 17pm – 00pm, Workshop Area (Videogames)
  • The most beautiful game in the world with Pierluigi Pardo, Elena Coriale (Hevnokat), Nello Nigro (Hollywood285) and Lorenzo Giannotta (No Weak), 16pm – 00pm, Hyperstage

Cinema and TV series

  • Neurocinema, Warpzone (Mediterranean Theatre)
  • AVAMAT – Schools, 11:00 – 13:00, Sala Arte7 (Mediterranean Theatre)
  • How I met your Iacono with Gianluca Iacono, 11:00 – 11:45, Sala Italia
  • The voices of the Rising Sun: dubbing an anime yesterday, today and tomorrow with Manuel Meli, Mirko Cannella and Gianandrea Muià, 12:00 – 12:45, Sala Italia
  • Mental health and representation in the media with Jennifer Poni, Victorlaszlo88 and Svet, 13pm – 00pm, Sala Italia
  • Showcase Yoshiyasu Tamura with Yuji Koi Cosplayer and Board of Directors – Cartoon Rock Band, 13pm – 00pm, Sala Arte14 (Teatro Mediterraneo)
  • Bud Spencer Beanshow with Victorlaszlo88, Michele Posa and Luca Franchini, 14pm – 00pm, Sala Italia
  • We don't digest "CARTONS": Making over-the-top animation in Italy, 14pm – 00pm, Sala Arte15 (Mediterranean Theatre)
  • AVAMAT – Shorts, 15:00 – 16:00, Sala Arte7 (Mediterranean Theatre)
  • Aletheia “Evil and Good” Episode 7 exclusively – The Dream of Heroes with Claudio Di Biagio, 15pm – 00pm, Sala Italia
  • The Tunnel to Summer The Exit of Goodbyes – The first 15 minutes in Italian premiere with Cavernadiplatone and Sommobuta, 15pm – 00pm, Auditorium (Teatro Mediterraneo)
  • 100 years of Surrealism – from Dalì to the preview of DAAALI with Victorlaszlo88, ArteSettima, Gabriella “GabrielleCroix” Giliberti and Miguel Angel Valdivia, 16:00 – 17:45, Auditorium (Teatro Mediterraneo)
  • Matrix: 25 years of cult revolution with Victorlaszlo88, Slim Dogs, Stefano Gallarini and Alessandro Redaelli, 17pm – 30pm, Sala Italia
  • Alien Day: 45 years of terror from outer space. And it's just the beginning... with Victorlaszlo88 and Gabriella “GabrielleCroix” Giliberti, 18pm – 00pm, Auditorium (Teatro Mediterraneo)
  • COMICON presents: the special live episode of the Tintoria podcast with Dario Moccia, Daniele Tinti and Stefano Rapone, 19pm – 30pm, Auditorium (Teatro Mediterraneo)

Game

  • From the deep room to the stage. The evolution of the RPG with Matt Aster, Emanuele Ercolani and Andrea Rossi, 10 – 30, Sala Mordor
  • New Earth, New Italy. The new Italian fantasy that continues to reinvent the world with Licia Troisi and Simone Laudiero, 11 – 45, Sala Mordor
  • Role Play: Lilblin, Caravan Bivouac Ambush, 12pm – 00pm, Megadungeon (Play Area)
  • Role Play: Lilblin, Down the Hill, 12pm – 00pm, Megadungeon (Play Area)
  • Role playing: Lilblin, the challenge to Sputazzi, 12pm – 00pm, Megadungeon (Game Area)
  • Role Play: Lilblin, Fear of Water, 12pm – 00pm, Megadungeon (Play Area)
  • Roleplay: Lilblin, a not-so-secret mission with David Chevalier, 12:00 – 14:00 pm, Megadungeon (Game Area)
  • Not just Dungeons – other ways of playing that are not the D&D style with Nicola De Gobbis, 12 – 30, Sala Mordor
  • Pompeii inspires the world of gaming, 12 – 30pm, Sala Andrea Pazienza
  • Disney VS Tolkien: two worlds compared in Chronicles of Arda with Roberto Arduini, Mirko Babboni, Giacomo Galligani and Francesco Marcantonini, 13pm – 30pm, Sala Mordor
  • Play the story of D&D: BECMI (Mystara) with Andrea Rossi, 14pm – 00pm, Megadungeon (Game Area)
  • Mostrini, 14pm – 30pm, Sala Mordor
  • MAGIC THE GATHERING: the art market born from cards with Davide Masella, 15pm – 30pm, Sala Mordor
  • Role-playing game: Fabula Ultima with Nicola De Gobbis, 15pm – 30pm, Megadungeon (Game Area)
  • History of BECMI and the Red Box of D&D with Frank Mentzer and Spartaco Albertarelli, 16pm – 30pm, Sala Mordor
  • Role Play Ring - Session in Lilblin: “Ambush at the caravan bivouac” with David Chevalier, Manuel Meli, Mirko Cannella, Gianluca Iacono and Renato Novara, 17pm – 00pm, Ring Comicon
  • Challenge at the MEGA DUNGEON with Andrea Rossi, 17pm – 00pm, Megadungeon (Game Area)
  • MASTER IN MASTERCLASS: The Master's weapons: all the tricks and tools available to the master with Nicola De Gobbis, 18pm – 00pm, Megadungeon (Game Area)
  • INNTALE 2024 and beyond! with Luca Occhi and Gianandrea Muià, 18pm – 00pm, Sala Mordor

Asian

  • Memoirs of a mangaka. Meeting with Yoshiyasu Tamura with Yoshiyasu Tamura and Caterina Rocchi, 11:00 – 12:00, Hiroba Meeting Room
  • Show me your voice – Asian Pop Edition, 11:00 – 11:50, Music Dojo
  • Music and anime. The moment, thoughts, harmony, 12:00 – 13:00, Hiroba Meeting Room
  • AnimeClick's 101 manga tips, 13pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • K-Pop Battle Fest Solo, 13pm – 00pm, Music Dojo
  • Qualifiers DJ / Freestyle MCin'/Rap Battle, 13pm – 30pm, Main Stage (Arena Flegrea)
  • Idol Stage J-pop Mix-UP with Shizen, 14pm – 00pm, Music Dojo
  • J-POP Manga 18th pre-party, 14pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • Oyoshe with Oyoshe, 14pm – 00pm, Main Stage (Arena Flegrea)
  • Cosplay Challenge Kids, 15pm – 00pm, Music Dojo
  • Talk with Cinderys with Cinderys and Jenny Desu, 15pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • K-Pop Party Moving edition, 17pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • Fly to Japan! with Human Safari, Sio and Nicola Bernardi, 17pm – 00pm, Music Dojo
  • RA The Rugged Man with RA The Rugged Man, 17pm – 30pm, Main Stage (Arena Flegrea)
  • Kento & Ted Bee + DJ Fuzzten with Kento and Ted Bee, 16pm – 10pm, Main Stage (Arena Flegrea)
  • Awards ceremony Battle DJ / Freestyle MCin'/Rap battle with Max Mbassadò, 17pm – 00pm, Main Stage (Arena Flegrea)

Music

  • Show me your voice – Asian Pop Edition, 11:00 – 11:50, Music Dojo
  • Yukka, J-Pop singer from Hyōgo with Yukka, 12:00 – 12:50, Music Dojo
  • Music and anime. The moment, thoughts, harmony, 12:00 – 13:00, Hiroba Meeting Room
  • K-Pop Battle Fest Solo, 13pm – 00pm, Music Dojo
  • Qualifiers DJ / Freestyle MCin'/Rap Battle, 13pm – 30pm, Main Stage (Arena Flegrea)
  • Idol Stage J-pop Mix-UP with Shizen, 14pm – 00pm, Music Dojo
  • J-POP Manga 18th pre-party, 14pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • Oyoshe with Oyoshe, 14pm – 00pm, Main Stage (Arena Flegrea)
  • Cosplay Challenge Kids, 15pm – 00pm, Music Dojo
  • Talk with Cinderys with Cinderys and Jenny Desu, 15pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • K-Pop Party Moving edition, 17pm – 00pm, Hiroba Meeting Room
  • Fly to Japan! with Human Safari, Sio and Nicola Bernardi, 17pm – 00pm, Music Dojo
  • RA The Rugged Man with RA The Rugged Man, 17pm – 30pm, Main Stage (Arena Flegrea)
  • Kento & Ted Bee + DJ Fuzzten with Kento and Ted Bee, 16pm – 10pm, Main Stage (Arena Flegrea)
  • Awards ceremony Battle DJ / Freestyle MCin'/Rap battle with Max Mbassadò, 17pm – 00pm, Main Stage (Arena Flegrea)

Cosplay

  • Cosplay Challenge Kids, 15pm – 00pm, Music Dojo
  • Talk with Cinderys with Cinderys and Jenny Desu, 15pm – 00pm, Hiroba Meeting Room

Kids

  • LEGO® Brickout Play Area, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Avengers Academy Cosplay Italy, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Napoli Eagles Table Football Club, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Color with Garfield, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Escape Room Marano, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Escape Room Museum of the Impossible, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Play with iSearch, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Lulu the Storyteller with Giada Signorini, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • iSearch prediction tournament!, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • IF – Gli Amici Imaginari, from 16 May at the cinema, 10am – 30pm, Kids Area
  • Junior Illustration Workshop, 11:00 – 11:50, Kids Colourbook Workshop Area
  • Speed ​​Building with LEGO, 11:00 – 11:50, Sala Wow
  • Let's draw SuperHeroes together with Pasquale Qualano, 12 – 00, Kids Colourbook Workshop Area
  • Stop Motion Junior Workshop, 12:00 – 12:50, Sala Wow
  • Speed ​​Mocking, 14pm – 00pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • I'll make you a deck like this… – how to reinterpret the world of playing cards with Spartaco Albertarelli, 14pm – 00pm, Sala Wow
  • Junior Manga Workshop “Let's learn to create a manga with Yonkoma!”, 15pm – 00pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • Slime workshop with Iolanda Sweets with Iolanda Sweets, 15pm – 00pm, Sala Wow
  • Chanbara: sword fight like a samurai, 15pm – 30pm, Kids Area
  • Teamwork, comics with Loris De Marco, 16pm – 00pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • ANM GOes to COMICON awards ceremony, 16pm – 00pm, Sala Wow
  • YEA: the new Young & Adult series by Gallucci Balloon with Lorenzo Mo' and Doctor Pira, 16pm – 30pm, Sala Wow
  • Write a one-page comic! with Davide Costa, 17pm – 00pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • Awards ceremony for the iSearch! prediction tournament, 18pm – 00pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • Blob for a while with Giovanni Colaneri, 18pm – 00pm, Sala Wow

Urban

  • What a trick! Presentation of Ivan Federico's book with Ivan Federico, 11:00 – 12:00, Urban Talk Room (Arena Flegrea)
  • Back to the style: over 10 years of jam, 15pm – 00pm, Urban Talk Room (Arena Flegrea)
  • The restoration of Maradona and the evolution of the Quartieri Spagnoli, 16pm – 00pm, Urban Talk Room (Arena Flegrea)
  • Streetwear & Gaming, 17pm – 00pm, Urban Talk Room (Arena Flegrea)

Comicon program for April 27th

Comics

  • The story I never drew – Maicol & Mirko in VR, Warpzone (Mediterranean Theatre)
  • Napul3 VR, Warpzone (Mediterranean Theatre)
  • AI Act. Ethics and design in the time of Artificial Intelligence with LRNZ and Gianluca Garofalo, 10 – 30, Sala Andrea Pazienza
  • Mutant Comics: from Earl Foureyes to Psychorama with Dario Arcidiacono and Stefano Zattera, 11am – 15pm, Sala Dino De Matteo
  • Panini Comics presents: the British Invasion 40 years later, with David Lloyd and Glenn Fabry, 11am – 30pm, Sala Andrea Pazienza
  • History of the Diary, masterpiece of autobiographical comics. Fabrice Neaud talks about the comic of a life with Fabrice Neaud and Fumettibrutti, 12 – 30pm, Sala Andrea Pazienza
  • Artist's lives. When comics reimagine art with Paolo Bacilieri and Laura Pérez Vernetti, 14pm – 00pm, Sala Dino De Matteo
  • The intelligence of comics. A dialogue between two masters of formal experimentation in comics with Martin Panchaud and Marc Antoine Mathieu, 13pm – 30pm, Sala Andrea Pazienza
  • Panini Comics presents: Marvel vs DC. A clash between Valerio Schiti and Simone Di Meo, 15pm – 30pm, Sala Andrea Pazienza
  • Santo Sud. Dario Sansone's “poetry sketchbook” with Dario Sansone, 16pm – 30pm, Sala Andrea Pazienza
  • Labadessa sings, talks and sweats, all live with Labadessa, 17pm – 00pm, Sala Italia
  • Decolonize the future! 10 years of Future Fiction: from a small independent reality to an international publishing project, 16pm – 00pm, Sala Dino De Matteo
  • COMICON OFFICIAL PALMARÈS AWARDS, 19pm – 30pm, Auditorium (Mediterranean Theatre)

Videogame

  • CHALLENGE THE STREAMER: BRAWL STARS, 10:00 – 11:30, Hyperstage
  • Digital WWE: Luca Franchini and Michele Posa between pixels and rings with Francesco Serino and Michele Posa and Luca Franchini, 11:30 – 12:00, Hyperstage
  • Artificial Intelligence in today's world: Wonder Dynamics, 12:00 – 13:00, Workshop Area (Videogames)
  • European football championships and collectible stickers: all Italian passions? with Calling yourself Bomber, Lele Adani and MikeShowSha, 12:00 – 13:15, Hyperstage
  • Italy, Videogames and The Rookies: how our country is changing for the better, 14pm – 00pm, Workshop Area (Videogames)
  • VR, virtual reality willingly. But really? with Francesco Serino and Stefano Gallarini, 13pm – 15pm, Hyperstage
  • Davide Soliani: solo. Mario + Rabbids, life, the Universe and everything, 15pm – 30pm, Hyperstage
  • An introduction to how to develop video games, 16pm – 30pm, Workshop Area (Video Games)
  • Game talks: communicating video games in 2024 with La Vica, Violet and Giulia Martino, 17pm – 00pm, Hyperstage

Cinema and TV series

  • Neurocinema, Warpzone (Mediterranean Theatre)
  • The animation audience today, 11:00 – 12:00, Sala Arte7 (Mediterranean Theatre)
  • Presentation – What Do I Watch? An emotional film with Victorlaszlo88, 11:00 – 11:45, Sala Italia
  • AVAMAT – Shorts, 12:00 – 13:00, Sala Arte7 (Mediterranean Theatre)
  • Lorenzo Zurzolo, a story to be written with Lorenzo Zurzolo, 12:00 – 12:45, Auditorium (Teatro Mediterraneo)
  • Star Wars and TV series: the new audiovisual legacy in a galaxy far, far away…, 12:00 – 13:00, Sala Dino De Matteo
  • Behind the Voices: An exclusive show with the most famous voice actors in Italy with Marco Guadagno, Massimiliano Manfredi, Arianna Craviotto, Alex Polidori, Manuel Meli, Mirko Cannella, Gianluca Iacono, David Chevalier, Massimo Triggiani and Jacopo Calatroni, 13 pm – 00pm, Auditorium (Mediterranean Theatre)
  • Web3 : the consumer era – unlock your true fandom through ownership panel in English with Interpreter, 13pm – 00pm, Sala Italia
  • Just Watch: My life without scrolling, 14pm – 00pm, Sala Arte14 (Teatro Mediterraneo)
  • AVAMAT – Lesson, 15pm – 00pm, Sala Arte17 (Mediterranean Theatre)
  • Vincenzo Comunale: Posted many times with Vincenzo Comunale, Gianluca Iacono and Alex Polidori, 15pm – 00pm, Auditorium (Teatro Mediterraneo)
  • Arianna does the voices – Winx Club edition with Arianna Craviotto, 14pm – 00pm, Music Dojo
  • Alex Polidori and Manuel Meli: acoustic live with Alex Polidori and Manuel Meli, 17pm – 30pm, Music Dojo
  • Coppola Bros. The “Game Boy” series, 17pm – 30pm, Sala Dino De Matteo

Game

  • “Role Play Ring - Dungeons & Dragons session: “The Mysterious Whistle” with David Chevalier and Alex Polidori, 10:00 – 12:00, Ring Comicon
  • THE BREACH with Nicola De Gobbis, 11:00 – 13:00, Megadungeon (Game Area)
  • Role Paradox: the lie of teaching to play with Matt Aster and Andrea Rossi, 12:00 – 13:00, Sala Mordor
  • Builders of worlds with Luca Occhi and Gianandrea Muià, 14pm – 30pm, Sala Mordor
  • MASTER IN MASTERCLASS: Five Room Dungeon with Andrea Rossi, 14:00 pm – 15:00 pm, Megadungeon (Game Area)
  • MASTER IN MASTERCLASS: See Naples and then Roles with Nicola De Gobbis, 14pm – 00pm, Megadungeon (Play Area)
  • RPG and Pop Culture. Video games, comics, TV series... the contaminations between media and role-playing games between sensational successes and crazy failures with Nicola De Gobbis, 16pm – 30pm, Sala Mordor
  • All you can Geek: the multiverse of NERD culture! with Alessio Tex Tommasetti, Il Vecchio Nerd, Emanuele Ercolani, Filippo Ricciotto Facchetti, Carlo “Cid” Lauro and Giorgio Martone, 18pm – 00pm, Sala Mordor

Comicon program for April 28th

Cinema and TV Series

  • The story I never drew – Maicol & Mirko in VR, Warpzone (Mediterranean Theatre)
  • Napul3 VR, Warpzone (Mediterranean Theatre)
  • Neurocinema, Warpzone (Mediterranean Theatre)
  • This morning we split up – with Manuel Meli and Mirko Cannella with Manuel Meli, Mirko Cannella and Alex Polidori, 11:00 – 11:45, Sala Italia
  • The Amazing Bar Spot with Vincenzo Comunale and Francesco Bozza, 11 – 30, Auditorium (Teatro Mediterraneo)
  • It wasn't that colorful. Doc Manhattan's novel with Alessandro “Doc Manhattan” Apreda, 11 – 30, Sala Dino De Matteo
  • AVAMAT – Shorts, 12:00 – 13:00, Sala Arte7 (Mediterranean Theatre)
  • Welcome to the Infernal Hotel: exploring the dubbing of Hazbin Hotel with Rossa Caputo, Riccardo Suarez, Gabriele Patriarca and Giulia Franceschetti, 13pm – 00pm, Auditorium (Teatro Mediterraneo)
  • Has Miyazaki broken the glass ceiling? - Author animated feature films in Italian cinemas, 14pm – 00pm, Sala Italia
  • Ciro Priello and Blue present the preview contents of IF – Gli Amici Imaginari, 14pm – 00pm, Auditorium (Teatro Mediterraneo)
  • Fabrizio Mazzotta: 30 years of Ranma 1/2, 14pm – 00pm, Sala Arte15 (Teatro Mediterraneo)
  • Victor Krum: magic on stage with Stanislav Rumenov Janevski (aka Viktor Krum) and Arianna Craviotto, 14pm – 00pm, Auditorium (Teatro Mediterraneo)
  • AVAMAT – Lesson, 16pm – 00pm, Sala Arte18 (Mediterranean Theatre)
  • The Rising of The Shield Hero season 3: the first two episodes!, 16:00 – 17:00, Auditorium (Teatro Mediterraneo)
  • Falla Girare 2 – Offline – Italian Preview with Giampaolo Morelli, Ciro Priello, Fabio Balsamo, Giovanni Esposito, Valeria Angione and Desirèe Pöpper, 17pm – 00pm, Auditorium (Teatro Mediterraneo)
  • Arte7Podcast with Vincenzo Comunale, 18pm – 00pm, Sala Arte19 (Teatro Mediterraneo)

Comics

  • Korean comics and the webtoon industry. The scenario and prospects of an expanding market, 11:00 – 13:00, Hiroba Meeting Room
  • The graphic novel is dead, long live the graphic novel! with Roberto Battestini, 11:00 – 11:50, Sala Wow
  • RING – Casty vs Michela Frare with Casty, Michela Frare and Tito Faraci, 11:00 – 11:30, Ring Comicon
  • Showcase with Shun Umezawa with Shun Umezawa, Sommobuta and TimeWalker, 11:00 – 12:00, Sala Andrea Pazienza
  • Dario Bressanini presents: Science in comics with Dario Bressanini, 12:00 – 13:00, Sala Italia
  • The new school of Neapolitan crime fiction, 12:00 – 13:00, Sala Andrea Pazienza
  • Zen Comics, between Italy and the United States: here is Caravaggio and Black Salvation with Ken Mora and Gianluca Testaverde, 12 – 15, Sala Dino De Matteo
  • BORN TO POP – How you go from writing comics to inventing advertising with ArteSettima, 13pm – 00pm, Sala Arte14 (Teatro Mediterraneo)
  • Crooked stories with Marco Quadri, Juta and Holly Heuser, 13pm – 00pm, Sala Dino De Matteo
  • Panini Comics presents: John Romita Jr. A life at the drawing board with John Romita Jr., 14pm – 00pm, Sala Andrea Pazienza
  • Opposite science fiction. Visions of the future, in the most imaginative Italian sci-fi comics of the year with Enrico Pinto and Matteo De Longis, 14pm – 00pm, Sala Dino De Matteo
  • San Gennaro knows it, 15pm – 00pm, Sala Dino De Matteo
  • Pure Life. From Brothers to Abba Father, an autobiographical comic adventure with Roberto Battestini, 17pm – 00pm, Sala Andrea Pazienza
  • Spaccanapoli Award, 18pm – 00pm, Sala Italia

Kids and Cosplay

  • LEGO® Brickout Play Area, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Avengers Academy Cosplay Italy, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Napoli Eagles Table Football Club, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Color with Garfield, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Escape Room Marano, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Escape Room Museum of the Impossible, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Play with iSearch, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • Lulu the Storyteller with Giada Signorini, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • iSearch prediction tournament!, 10:00 – 19:00, Kids Area
  • IF – Gli Amici Imaginari, from 16 May at the cinema, 10am – 30pm, Kids Area
  • Speed ​​Building with LEGO, 11:00 – 11:50, Kids Area and Kids Colourbook Workshop Area
  • Junior Manga Workshop “Let's learn to create a manga with Yonkoma!”, 12pm – 00pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • Stop Motion Junior Workshop, 12:00 – 12:50, Sala Wow
  • Kids Drawing Workshop “Fantastic drawing inventions”, 15pm – 00pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • Slime workshop with Iolanda Sweets with Iolanda Sweets, 15pm – 00pm, Sala Wow
  • Chanbara: sword fight like a samurai, 15pm – 30pm, Kids Area
  • Play with Pera Toons, 16pm – 00pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • Give color to Kawaii characters with Colourbook!, 17pm – 00pm, Kids Colourbook Workshop Area
  • Paint your shopping bag! with Graziella Antonini, 17pm – 00pm, Sala Wow

Video Games

  • Orchestral Fantasy: Hitoshi talks about Sakimoto with Hitoshi Sakimoto and Richter, 11:00 – 11:45, Hyperstage
  • Beyond indie gaming with Pietro Righi Riva, Carlo Ivo Alimo Bianchi and Davide Mancini, 11 – 45, Hyperstage
  • Project Dante: how to create a playable demo in Unreal Engine 5, 12:00 – 13:00, Workshop Area (Video Games)
  • Comicon Cup: Valorant, 14pm – 00pm, Hyperstage
  • Comicon Cup: League of Legends, 15pm – 00pm, Hyperstage
  • Unity and video game development, 16pm – 30pm, Workshop Area (Video Games)
  • Between Bit and Beat: music in and of video games with Mark The Hammer, Kenobit, Richter and Anna Manna, 16pm – 00pm, Hyperstage
  • League of Legends “Arena Creator Showmatch” – Riot Partner Program with Mona Schön, La Vica, Icon Stitch and Alessandro “Fragola” Zappalà, 17pm – 30pm, Hyperstage

Game

  • Play the story of D&D: 5th Edition Dragonlance with Andrea Rossi, 10:30 – 12:30, Megadungeon (Game Area)
  • Role playing: from the bedroom to the stage with Luca Occhi and Gianandrea Muià, 10 – 30, Sala Mordor
  • THE BREACH with Nicola De Gobbis, 11:00 – 13:00, Megadungeon (Game Area)
  • Role-playing series: Lilblin, various events with David Chevalier and others, 11:00 – 13:00, Megadungeon (Game Area)
  • Role Play Ring: Le Multivers with Matt Aster, Andrea Rossi, Nicola De Gobbis and David Chevalier, 13pm – 30pm, Ring Comicon
  • Behind the Scenes: Mog's Chronicles character design, 13pm – 30pm, Sala Mordor
  • Master in Masterclass: Open the sachet, the adventure begins!, 15:00 pm – 17:00 pm, Megadungeon (Game Area)
  • VTT RPG and new technologies: all the 2.0 tools to use while role-playing with Nicola De Gobbis, 16pm – 30pm, Sala Mordor
  • Challenge at the MEGA DUNGEON with Andrea Rossi, 17pm – 00pm, Megadungeon (Game Area)
  • ITALIAN GAME JAM awards ceremony with Dario Massa, Spartaco Albertarelli, Luca Coppola and Mauro Monti, 18pm – 00pm, Sala Mordor
Follow us on Telegram